*
Dodane 2013-08-16 08.00 , komentarzy 0

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Kobieca siła wysp

Wielka diwa Karaibów, mistrzynie śpiewu gardłowego z Kanady oraz królowa maoryskich rytmów odwiedzą Warszawę we wrześniu.

Calypso Rose

Calypso Rose

Autor: Laurent Gayte mat. Stołeczna estrada

9. edycja największego festiwalu world music w Polsce odbywa się pod hasłem "Wyspy Świata". Wśród gości są charyzmatyczne i piękne kobiety pochodzące z trzech dalekich kontynentów. Wystąpią między 25 a 29 września.

Z Trynidadu i Tobago przyjedzie słynna Calypso Rose. 73-latka o nieprzeciętnej scenicznej charyzmie mająca w dorobku 800 piosenek, ponad pół wieku scenicznych występów i współpracę z takimi gigantami jak Bob Marley czy Michael Jackson. To za jej sprawą światową popularność zyskała afrokaraibska, buzująca rytmem muzyka calypso. Na scenie Calypso Rose porusza się jak młoda dziewczyna, porywa do tańca albo pokazuje polityczny pazur, w piosenkach ostro komentując rzeczywistość. Ma długą listę własnych przebojów, ale świetnie śpiewa też covery. Mówi, że w jej głowie rozbrzmiewa jeszcze sto niespisanych piosenek, a śpiewać będzie, póki wystarczy jej sił.

Arktyczne rejony Kanady reprezentować będą dwie Inuitki: Charlotte Qamaniq i Kathleen Merrit. To dwudziestolatki połączone pasją - tradycyjnym śpiewem gardłowym. W ich piosenkach słowa zastępują dźwięki naśladujące naturę i odgłosy życia codziennego. Charlotte i Kathleen potrafią sprawić, że ich głos brzmi jak płacz zwierząt lub szum wiatru. Ale bawią się tradycją i uwielbiają improwizować.

Z najdalszej z wysp przyjedzie Moana Maniapoto, uważana za najbardziej wyrazisty głos przypominający tradycje rdzennej ludności Nowej Zelandii. Od ponad dwudziestu lat stoi na straży kultury maoryskiej. Każdy jej koncert to spotkanie z oryginalną muzyką, ale i niesamowita wyprawa do ginącego świata. Na scenie pomagają go wykreować muzycy i tancerze haka z zespołu The Tribe.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur [BILETY]


Bilety (30 zł) i karnety (90 zł) na wszystkie festiwalowe wydarzenia można kupować w: sieci eBilet, salonach Empik oraz biurze festiwalowym mieszczącym się w Stołecznej Estradzie (ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 10-17). Więcej na: www.festival.warszawa.pl.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów.

X

Miejsce
w rankingu
MM Warszawa

Jesteśmy warszawską ekipą MM i z Wami tworzymy ten serwis :-) Zapraszamy do kontaktu!!! :-) Redakcja online: redakcja@mmwarszawa.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: