*
Dodane 2012-09-06 14.00 , komentarzy 1

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2012 coraz bliżej. Zobacz program

W tym roku na festiwalu królować będzie kultura orientu.

ONDEKOZA

Autor: mat. prasowe

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2012 potrwa od 23 do 29 września na placu Defilad. Ósmej edycji największego w Polsce festiwalu muzyki świata towarzyszy hasło „Inspiracje: ORIENT”.

Wystąpią muzycy z jedenastu państw. – W ciągu siedmiu dni na jednej scenie pojawią się artyści z krajów tak odległych jak Armenia, Syria czy Korea – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która organizuje imprezę. – Azja zawsze była skrzyżowaniem kultur. W programie imprezy połączyliśmy różne nurty muzyczne Wschodu. Nasz festiwal to również skrzyżowanie tradycji z nowoczesnością.

Festiwal otworzą koncerty dwóch znakomitych muzyków z Azji Środkowej: Alima Qasimova z Azerbejdżanu, mistrza klasycznej muzyki mugham, oraz Jivana Gasparyana z Armenii, wirtuoza duduku, słynącego z nastrojowych kompozycji. Z syberyjskiej Jakucji przyjadą Ayarkhaan, wirtuozki khomusu – jednego z najmniejszych instrumentów świata. Ich muzyka, śpiew i etniczne stroje złożą się na egzotyczne i awangardowe widowisko. Zaśpiewa gruziński chór Rustavi, ożywiający zapomniane style wokalne i tradycyjne tańce. Pochodzący z Syrii zespół Al Kindi Ensemble zaprezentuje mistyczną muzykę suficką.

Z Korei przyjedzie Ahn-Sook-sun, wybitna śpiewaczka gatunku pansori, który ze względu na niemal teatralną formę jest porównywany do opery. Na bębnach zagra japońska grupa Ondekoza, promująca na świecie taiko – spektakle rytmu. Wystąpi też wschodząca sława indyjskiej muzyki sufickiej – Raza Khan, śpiewak i improwizator o niespotykanej skali głosu. Pochodzący z Francji Titi Robin tworzy muzykę na pograniczu kultur - w jego utworach słychać wpływy indyjskie, marokańskie, tureckie i europejskie.

Finałowy koncert festiwalu skieruje uwagę na Afrykę. Zagra Malijczyk Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa. Młoda wokalistka Dobet Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej podbija świat – jest wszechstronna, nieustraszona, ekspresyjna. Potrafi oczarować i porwać do zabawy.

W programie festiwalu tradycyjnie już znalazł się koncert „Suma tradycji” – wspólny występ mistrzów warsztatów, którzy poprowadzą klasy wokalne i instrumentalne. Cykl otwartych warsztatów, to okazja, by uczyć się od wirtuozów m.in. z Indii, Iranu, Rosji i Madagaskaru. Odbędą się również Dziecięce Orientalia - warsztaty i koncerty najmłodszych, prezentujące m.in. taniec i instrumenty indyjskie.

Po raz pierwszy partnerem Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest Planete Doc Film Festival. W Kinotece odbędą się specjalne projekcje poświęcone krajom azjatyckim. Dodatkowe międzykulturowe atrakcje czekają w Klubie Festiwalowym w namiocie festiwalowym pod PKiN.

Bilety na Skrzyżowanie Kultur 2012 dostępne są w sieci Eventim.pl, w Biurze Festiwalowym (siedziba Stołecznej Estrady, ul. Marszałkowska 77/79), a w czasie festiwalu - w namiocie festiwalowym. Bilety na poszczególne koncerty kosztują 25 zł, bilet na Dziecięce Orientalia - 10 zł, a karnet na cały festiwal (z wyjątkiem Dziecięcych Orientaliów) - 120 zł.Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2012 - program koncertów

Niedziela, 23 września
LEGENDY WSCHODU: MUGHAM I DUDUK
ALIM QASIMOV (Azerbejdżan)
JIVAN GASPARYAN (Armenia)

Poniedziałek, 24 września
ZBUDZONE GŁOSY AZJI
AYARKHAAN (Jakucja, Rosja)
RUSTAVI (Gruzja)

Wtorek, 25 września
ENERGIA ORIENTU
AL KINDI ENSEMBLE (Syria)

Środa, 26 września
OPOWIEŚCI TYGRYSA
AHN SOOK-SUN (Korea Południowa)
ONDEKOZA (Japonia)

Czwartek, 27 września
SUMA TRADYCJI
KONCERT MISTRZÓW WARSZTATÓW

Piątek, 28 września
ŚWIĄTYNIE DŹWIĘKU
TITI ROBIN (Francja/Indie/Maroko/Turcja)
RAZA KHAN (Indie)

Sobota, 29 września
KIERUNEK AFRYKA
DZIECIĘCE ORIENTALIA NA SKRZYŻOWANIU KULTUR (koncert dziecięcy)
BOUBACAR TRAORÉ (Mali)
DOBET GNAHORÉ (Wybrzeże Kości Słoniowej)

Artykuł był aktualizowany


Mega domówka u Andrzeja w Markach [foto+wideo]

Tak się zmieni bulwar nad Wisłą [wizualizacje]

Nowe miejsce w Warszawie: "Lody na patyku"!

Warszawiaków odwet na Gesslerze. Wisi miastu 22 mln

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie

X

Miejsce
w rankingu
Karolina Eljaszak

prażynka

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

bartosz Gość
~bartosz
Jestem starym pedalskim lujem ! Profeo z Warszawy sinolog ! 2012-09-06 18.26

homikus

Dodaj swój komentarz: