*
Dodane 2011-11-25 14.08 , komentarzy 1

Mamy suszę! A kiedy spadnie śnieg?

Błoto, plucha i ulewy wyjątkowo nie są domenami tegorocznej jesieni. Synoptycy ogłosili wręcz suszę. My pytamy kiedy przyjdzie zima.

Powieje w weekend. Ale na śnieg poczekamy

Powieje w weekend. Ale na śnieg poczekam...

Autor: eAndre

Jesienna susza


– Od początku listopada do teraz w Warszawie mieliśmy opady na poziomie 1 mm, podczas gdy norma w tym okresie to około 30 mm – wyjaśnia Mirosław Samulski, dyżurny hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podobnie niskie opady były też w październiku. Winny był wyż, który przez kilka tygodni utrzymywał się nad Europą. Nie dopuszczał nad kontynent niżu znad Atlantyku.

Niskie opady w okresie jesiennym są mniej dokuczliwe niż gdyby do podobnej sytuacji dochodziło latem. Jednak i teraz jest to problem. – Z punktu widzenia Warszawy, przy niskich stanach wody w rzece jej jakość może ulec obniżeniu. Odczują to np. wodociągi, bo zwiększa się wtedy stężenie zanieczyszczeń – tłumaczy hydrolog IMiGW. Sytuacja może okazać się dotkliwa także dla rolników, bo w efekcie jesiennego braku opadów, należy spodziewać się strat w uprawach ozimych (zboża i rzepak).

Pogoda na weekend


Weekend ma być dla warszawiaków wietrzny, ale ciepły. Na opady śniegu nie zapowiada się jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie.

– Zapowiedzi śniegu na razie nie widać. Wręcz przeciwnie, będzie cieplej, chociaż możemy tego nie odczuwać, bo wiatr będzie silniejszy – mówi MM-ce Agnieszka Głowacka z Meteogroup.

Od soboty do poniedziałku wiatr w Warszawie może osiągać prędkość od 50 do 60 km/h. Jeśli już coś spadnie, to nie będzie to raczej śnieg. – W nocy może padać deszcz, do którego dołączą się nocne przymrozki – wyjaśnia Głowacka. To oznacza, że kierowcy będą musieli uważać na drodze w czasie porannej jazdy do pracy.


Plebiscyt "7 z Garażu". Trwa głosowanie

Awaryjne lądowanie Boeinga 767 - zobacz wideo

Zamieszki w Warszawie. Bitwa z bandytami

Jasnowidz Krzysztof Jackowski. Zobacz przyszłość..

dodaj artykułdodaj wpis do blogadodaj fotoreportażdodaj wydarzenie

Komentarze

Konrad Gość
~Konrad
kurde 2011-11-26 19.37

no nie wyląda mi to ciekawie...zamiast śniegu może byc deszcz a zam,iast mrozu...wiosna!! moze spawcato efekt cieplarniany?

Dodaj swój komentarz: