*
Nowa taryfa biletów ZTM Dodane 2011-08-16 07.15 , komentarzy 16

Drożeją bilety ZTM. Sprawdź, ile zapłacisz

Znacznie wyższe ceny, nowe kolory i brak niektórych biletów w ofercie. We wtorek ZTM wprowadza nowy taryfikator.

Nowe bilety ZTM: kolorowe i… droższe

Nowe bilety ZTM: kolorowe i… droższe

Autor: ZTM

Teraz za bilet jednorazowy zapłacimy aż 3,60 zł. Dobowy, upoważniający do podróżowania w pierwszej strefie, będzie kosztował 12 zł. Bilet miesięczny zdrożeje z 78 zł do 90 zł. Za naładowanie karty miejskiej na trzy miesiące zapłaci natomiast 220 zł.

Oprócz podwyżki ZTM rezygnuje z biletów, które sprzedawały się najrzadziej. I tak znikają m.in. bilety 7 i 14 dniowe, a także 90 minutowe

Co gorsza, ZTM już planuje kolejne podwyżki cen, które wejdą w życie w ciągu kolejnych dwóch lat. Zobacz ile będą kosztować bilety komunikacji miejskiej po podwyżkach »

Nowe ceny i kolory


Od wtorku zmieniają się również wzory biletów. Dotychczasowe białe bilety z paskiem pośrodku zostaną zastąpione przez kolorowe.

– Każdy rodzaj biletu będzie innego koloru, co ułatwi ich jednoznaczną identyfikację - przekonuje Igor Krajnow, rzecznik ZTM. -  Dla przykładu; bilet jednorazowy ważny tylko w I strefie będzie czerwony, bilet 20-minutowy zielony, dobowy błękitny, a trzydniowy fioletowy – wylicza. Wzory wszystkich biletów znajdziesz w galerii pod artykułem.

Nowością jest również to, że informacje na bilecie będą podane także w języku angielskim.


Zobacz również:
Bilet wygrał wyścig z cukrem, a Hanna Gronkiewicz-Waltz dostała czerwoną kartkę
Bilety dwa razy droższe? Warszawiacy: „Zostanie jazda na gapę”


Komentarze

Jarosław Kubak Jarosław Kubak
... 2011-06-14 18.48

Brzydkie są ;/

Sebastian Lucinski Sebastian Lucinski
A jakie byś chciał? 2011-06-14 19.05

...

Aldona Aldona
. 2011-06-14 19.36

moze i ładne, ale cena na nich jest brzydka. Lubiłam placic 1zl za 20 min bilet, a teraz i groszy trzeba bedzie szukac.

Sebastian Lucinski Sebastian Lucinski
Karta miejska 2011-06-14 19.59

Po 2014 roku ja z kolei rozważę czy nie przesiąść się z powrotem do auta. Jak jeżdżę na gaz to wyjdzie trochę drożej, ale już tak wielkiej różnicy nie będzie...

Jarosław Kubak Jarosław Kubak
... 2011-06-14 20.26

no jakiś chociaż ładny dżizaj :P za taką cenę to przynajmniej powinny jakoś ładnie wyglądać :)

lkz Gość
~lkz
dobowy vs trzydniowy 2011-06-14 20.28

chyba jakieś żarty dobowy i trzydniowy ta sama cena xD ??

Sebastian Lucinski Sebastian Lucinski
lkz... 2011-06-14 20.57

Trzydniowy, ale ulgowy :)

realista Gość
~realista
Realny koszt przewozu jednego pasażera jest zawyżony, 2011-06-14 21.42

to nie prawda że realny koszt przewozu jednego pasażera wynosi 8 zł.
Nie prawda że "Miasto dokłada znaczne kwoty do kosztów komunikacji publicznej
– do każdego jednorazowego biletu za 2,80 z kasy miasta płynie kolejne 5,20 zł."
żródło: www.ztm.waw.pl/inf...?i=337&c=98&l=1

Jest wiele prywatnych linii autobusowych z Otwocka, Sulejówka, Wołomina ,Legionowa czy innych miast do centrum Warszawy,
i na pewno bilet w żadnej z nich nie kosztuje 8 zł, mimo są całkowicie prywatne, nie mają żadnego
dofinansowania ani od miasta ani z budżetu państwa, a skoro istnieją i prosperują
- to znaczy że są rentowne, a ceny biletów - konkurencyjne.
Tym bardziej że są to linie podmiejskie.

W przypadku tzw. strefy 2 (podmiejskiej) złodziejstwo ZTM jest podwójne:

Nie dość że o 50% droższy bilet, to jeszcze zdziera się haracz od miast i gmin, do których te autobusy podmiejskie dojeżdżają.

Nie ma to żadnego przełożenia na ilość spalonego paliwa, a tym samym usprawiedliwienia.
Trasy podmiejskie są pokonywane szybko, bez korków, a zatem mamy tu oszczędność i na czasie i na paliwie.

W Warszawie na 1000 mieszkańców jest zarejestrowanych 1189 samochodów. W Berlinie 319. Miasto musi tworzyć tak wygodny dla mieszkańców system transportu publicznego, aby ci chcieli przesiąść się ze swoich samochodów do metra, tramwajów, autobusów i pociągów. Czasami aby ułatwić życie pasażerom wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i sporo dobrej woli. Łatwe przesiadki – bez biegania kilkudziesięciu metrów z jednego przystanku na drugi, dobrze zaplanowane rozkłady jazdy. To najlepsze przykłady. Jeśli chcemy zachęcić warszawiaków do korzystania z komunikacji publicznej to nie możemy podnosić cen biletów. A taką podwyżkę Ratusz zapisał w założeniach do budżetu na rok 2011. Na to nie ma mojej zgody. Sprzeciwiam się podwyżce biletów. Komunikacja publiczna nie jest od tego, aby na niej zarabiać.

Proponuję, by w ramach protestu przeciw podwyżce,
nie tylko kioski RUCH zaprzestały dystrybucji biletów ZTM ,
ale także wszelkie sklepy spożywcze, markety itp,
w których to przy kasach można obecnie kupić bilety.

Pasażerom, którzy zdecydują się w ramach protestu przeciw złodziejskiej podwyżce
- jeździć na gapę, proponuję wyposażyć się w krótkofalówki, przenośne CB radia i
- na wzór kierowców ostrzegających się o patrolach drogówki z radarami -
wzajemnie się ostrzegać o zauważonych kontrolerach biletów, miejscach i liniach w których się pojawią.

Pozwoli to w wielu przypadkach uniknąć kontroli i mandatu za jazdę bez biletu.

uzytkownik.usuniety4 uzytkownik.usuniety4
takie ceny to przesada 2011-06-14 23.29

stawiam na welocypeda

Zuniek Zuniek
Zgadzam się, że 2011-06-15 10.16

wygląd tu nie ma znaczenia.
Grunt, że drożeją w zawrotnym tempie i ta podwyżka kompletnie nie ma uzasadnienia.

Andros Andros
ZTM przeciw pasażerom... 2011-06-16 21.33

.. wspominałem kiedyś że wręcz bilety powinny tanieć, niestety za podwyżkę dostaniemy w dalszym ciągu arogancję a także złośliwość przewoźnika..... powiązanie ogrzewania lub klimatyzacji w wozie z ogrzewaniem i klimatyzacją w kabinie kierowców ukróciłoby idiotyczne ich zachowania... W całej europie jeżdżą Solarisy i tylko w Polsce w lato ogrzewanie MUSI być włączone albo klimatyzacja wyłączona a okna zablokowane... taaa, ZTM zawsze przeciw pasażerom!... Czas na reformy w tym kombinacie lub prywatyzację linii...

andre Gość
~andre
toż to próba wyłudzenia 2011-06-24 01.31

Inne duże miasta też sporo inwestują w rozwój miejskiej komunikacji ale ceny biletów są realne do kosztów przejazdu. Po tej podwyżce jak 4 osoby razem zsumują kasę przeznaczoną na bilet to śmiało mogą jechać wygodnie taksówką a nie stać w tłoku w śmierdzącym ikarusie który przyjechał z 20-minutowym opóźnieniem. Choćby nie wiem co ja od sierpnia przesiadam się na rower a na dalsze przejazdy do auta. Z czasem się przyzwyczaję a napewno wyjdzie mi na plus

wkurzona warszawianka Gość
~wkurzona warszawianka
złodzieje!!! 2011-08-10 16.19

To jest skandal,żeby bilet tyle kosztował. Bylam pare razy w Krakowie i nawet tam ceny biletów nie są takie wysokie.cena paliwa to też jest wielkie oszustwo!!! gdyby to zalezało od dolara to cena nie byłaby taka wysoka! po drodze kazdy z tych złodziei zabiera swoją działke to jest nie dopomyslenia!

Mietek Gość
~Mietek
tak być nie może 2011-08-16 08.34

To dopiero początek POdwyżek zafundowanych nam przez Hajkę. Już od stycznia 2012 kolejna (!), a potem w 2013 następna. Skala jest szokująca. Nigdy tak wielkich podwyżek nie było. Prawdopodobnie gaszony jest pożar w budżecie miasta z tych pieniędzy oraz z wielu innych POdwyżek opłat i czynszów. Za chwilę wielu ludzi nie będzie stać nawet na komunikację zbiorową. Z wymianą taboru również się obudzili przed Euro2012 i teraz pośpiesznie zmieniają co kosztuje drakońskie ceny. Nie można było tego dla Warszawiaków robić systematycznie od wielu lat? W miarę zwiększającego się zadłużenia piramidalnego w tym mieście i kraju coraz bardziej nie da się żyć. A jeszcze polikwidowali dziesiątki linii autobusowych i tramwajowych i to w momencie kiedy tylu ludzi przybyło do Warszawy za lepszym życiem.

kriska Gość
~kriska
Totalna podwyżka 2011-09-01 18.39

Korzystam tylko z metra. Kupowałem bilet na 1 linię za 52 pln Teraz muszę płacić 90 pln (to podwyżka o jakieś 80 %) za coś z czego nie korzystam bo nie ma już biletów 30 dniowych na jedną linię. Wymuszona podwyżka totalna. W tej sytuacji jest kilkanaście tysięcy Warszawiaków. Mam nadzieję że zmusi ich to do myślenia w dniu wyborów. Pozdrawiam

Roman Gość
~Roman