*
Mandaty drogowe Dodane 2011-04-09 15.39 , komentarzy 4

Dostałeś mandat? Sprawdź jak się odwołać

Przyjęcie mandatu drogowego nie oznacza, że kierowca nie może się od niego odwołać. W ciągu siedmiu dni od ukarania mandatem - także na podstawie zdjęcia z fotoradaru - możemy złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu.

Mandat? Możesz się odwołać!

Autor: Ł. Wójcik

Policjanci z drogówki nakładając mandat pouczają, że kierowca może go nie przyjąć, jeśli nie czuje się winny. W takiej sytuacji sprawa trafia do sądu rejonowego, który rozstrzyga o winie. Przyjmując mandat teoretycznie przyznajemy rację funkcjonariuszowi, który nam go wystawia i przyznajemy się do winy. Jeśli jednak później uznamy, że funkcjonariusz nie miał racji, mamy prawo wystąpić z wnioskiem o uchylenie mandatu. Uwaga - mamy na to tylko tydzień.

Uchylenie, nie anulowanie


Wystawionego mandatu nie można anulować. Mandat można jedynie uchylić, a jedyną instancją uprawnioną do przeprowadzenia takiego postępowania jest sąd rejonowy, właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia. Wniosek o uchylenie mandatu możemy złożyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty wystawienia mandatu. Informacje o przysługującym nam prawie przekazuje funkcjonariusz, nakładając na nas karę. Stosowna informacja znajduje się także na druku mandatu.

- Policjant zawsze ma obowiązek pouczyć kierowcę o przysługującym mu prawie do odmówienia przyjęcia mandatu oraz do złożenia wniosku o jego uchylenie – przyznaje podkomisarz Jakub Skiba z mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. – To rutynowa procedura przestrzegana przez funkcjonariuszy. Podobną informację muszą przekazać także funkcjonariusze innych służb, uprawnionych do wystawiania mandatów kierowcom.

Fotka z fotoradaru - od kary też możemy się odwołać


Co raz częściej otrzymujemy mandaty za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęć z fotoradarów. Od stycznia 2011 roku z fotoradarów korzystają wyłącznie policjanci. Znajdujące się na wyposażeniu wielu straży miejskich urządzenia leżą w szafach, bowiem brakuje przepisów wykonawczych, dotyczących zasad wykorzystywania fotoradarów przez strażników. Wkrótce sytuacja może się zmienić, bowiem rozporządzenie w tej sprawie ma ukazać się w ciągu najbliższych tygodni.

Przykładowe kwoty mandatów na podstawie taryfikatora mandatów obowiązującego od 20 stycznia 2011 r.

Złamanie zakazu zatrzymania – 100 zł, 1 punkt karny
Złamanie zakazu ruchu – od 50 do 500 zł, 5 punktów karnych
Niestosowanie się do znaków nakazu – 250 zł, 5 punktów karnych
Przekroczenie dozwolonej prędkości do 10 km/h - 50 zł, 1 punkt karny
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 11 do 20 km/h – od 50 do 100 zł, 2 punkty karne
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 21 do 30 km/h – od 100 do 200 zł, 4 punkty karne
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 31 do 40 km/h – od 200 do 300 zł, 6 punktów karnych
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł, 8 punktów karnych
Przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 51 km/h – od 400 do 500 zł, 10 punktów karnych

W przypadku mandatów wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów obowiązują takie same zasady, jak w przypadku innych mandatów. Również możemy odmówić jego przyjęcia, a jeśli go przyjmiemy, możemy w ciągu siedmiu dni wystąpić do sądu o jego uchylenie.

Odwołałeś się do sądu? Nie musisz płacić


Złożenie do sądu wniosku o uchylenie mandatów zdejmuje z nas obowiązek zapłacenia kary w wyznaczonym terminie. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, nie będziemy musieli płacić wcale. Jeżeli jednak sąd uzna naszą winę, musimy liczyć się z tym, że grzywna orzeczona przez sąd może być wyższa niż wysokość mandatu proponowana przez policjanta, a dodatkowo możemy zostać obciążeni kosztami postępowania sądowego. Musimy liczyć się również z tym, że sprawa w sądzie może potrwać kilka miesięcy.

Mandaty daje policja, straż miejska i kto jeszcze?


więcej przeczytasz na RegioMOTO!

źródło: "Mandat drogowy, zdjęcie z fotoradaru - sprawdź, jak się odwołać", regiomoto.pl

X

Miejsce
w rankingu
spozamiasta

"Spoza miasta” to nowa kategoria artykułów w mmwarszawa.pl. Będziemy w niej codziennie publikować ciekawe i ważne artykuły nie tylko z Mazowsza, ale również całej Polski.

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

fenix Gość
~fenix
odwołanie od mandatu 2011-06-03 17.40

fajny artykuł, tylko było by fajnie gdyby było napisane kto może sie odwoływać jak

np osoba ze statusem osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku-

może sie odwoływać czy nie albo jakie sa szanse ze sąd sie przychyli.... z góry dzięki za podpowiedzi..

ddddd Gość
~ddddd
Dlaczego o prawie piszą laicy? 2012-10-01 08.50

Jeśli jednak później uznamy, że funkcjonariusz nie miał racji, mamy prawo wystąpić z wnioskiem o uchylenie mandatu. Uwaga - mamy na to tylko tydzień. - artykuł pisany przez ignoranta i to wielkiej wody.Przesłanką uchylenia mandatu skutecznie nałożonego jest tylko i wyłącznie taka sytuacja, w której mandat został nałożony na daną osobę za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Oznacza to, iż postępowaniu o uchylenie mandatu w ogóle nie jest badana kwestia winy ani kwestia zdolności prawnej danej osoby do otrzymania mandatu. Jedynym kryterium stosowanym przy rozpoznawaniu takiego wniosku jest zbadanie czy czyn za który został wystawiony mandat karny jest w świetle prawa wykroczeniem.

Loostrator Gość
~Loostrator
jak anulować 2013-09-18 08.46

Dobry artykuł na ten temat jest tutaj: http://www.jaktozrobic.org/jak-uniknac-placenia-mandatu/

stefaN Gość
~stefaN
wniosek 2014-12-17 13.35

wystarczy wejść na strone yanosika pobrać w pelni BEZPLATNY generator wniosków ;P i po kłopocie ;P ja już to zrobiłem jestem ciekaw czy uda się anulować mandacik.!

Dodaj swój komentarz: