*
Cykl inicjatyw Biblioteki Narodowej Dodane 2009-09-18 18.27 , komentarzy 0

Rękopis "Balladyny" na wyciągnięcie ręki

zobacz na mapie 52.2495079040527,21.0048599243164

Na co dzień jest przechowywany w skarbcu Biblioteki Narodowej. Teraz każdy może zobaczyć cenny dokument na wystawie "Wokół Balladyny". Wszystko z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego.

Ekspozycję można podziwiać w Sali Rycerskiej Pałacu Rzeczypospolitej (Pałacu Krasińskich) przy pl. Krasińskich. - Rękopis "Balladyny" to niewątpliwie najcenniejszy eksponat. Ale są tu także pierwodruki dzieł wielkiego poety, m.in. "Kordiana" i "Mazepy", a także oryginalna korespondencja artysty - wylicza Jan Kasprzyk z Biblioteki Narodowej.

Uzupełnieniem są fotografie z inscenizacji dramatów Słowackiego, wystawianych w teatrach dziewiętnastowiecznych i współczesnych.

Wystawa "Wokół Balladyny" to tylko część większego projektu "Maska Słowackiego", organizowanego wspólnie przez Bibliotekę Narodową i Towarszystwo Literackie
im. Adama Mickiewicza.

Jego drugim elementem jest poetycka instalacja poświęcona artyście, która zdobi arkady Pałacu Rzeczypospolitej. Zaprezentowano tam utwory, które specjalnie z okazji 200. rocznicy urodzin Słowackiego napisali m.in. Wisława Szymborska, Adam Zagajewski, Julia Hartwig i Urszula Kozioł.

- Ich teksty umieszczono na ogromnych planszach, które tworzą widoczny z daleka kolorowy napis "Słowacki".
Wszystkie wiersze są dedykowane Słowackiemu. To wyznania skierowane do poety przez współczesnych twórców - tłumaczy w rozmowie z MM-ką Jan Kasprzyk.

Biblioteka Narodowa opublikowała też w internecie prawie 200 cyfrowych wersji rękopisów, dzieł i korespondencji Juliusza Słowackiego.Zobacz również:

Urodzinowa niespodzianka dla Słowackiego

Wiersze królują w metrze

X

Miejsce
w rankingu
Krzysztoff

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: