*
Zobacz, jakie urządzenia stosują oszuści w bankomatach Dodane 2011-08-31 10.00 , komentarzy 7

Bankomaty: nie daj się okraść [zdjęcia]

Zobacz w jaki sposób złodzieje okradają bankomaty. Prezentujemy fałszywe nakładki na klawiatury bankomatowe, czytniki kodów magnetycznych i zmyślnie schowane kamery.

Każdy z nas może stracić swoje oszczędności. Wszystko przez złodziei, którzy uzyskują dostęp do kont klientów za pomocą zmyślnych urządzeń - skimmerow - zainstalowanych w bankomatach.

Przestępcom udało się podrobić karty płatnicze i uzyskać dostęp do kodów PIN. Poniżej pokazujemy jakie urządzenia zastosowali bankomatowi złodzieje.
Bankomat z czytnikiem kart (tzw. skimmerem). To właśnie za pomocą tego urządzenia złodziejom udaje się kopiować informacje znajdujące się na karcie płatniczej.


Bankomat bez skimmera.
Czasami skimmery mogą być ukryte pod plastikową atrapą, która szczelnie zakrywa oryginalny czytnik kart płatniczych.


Fałszywa nakładka nałożona na bankomat.
Tutaj widać inny rodzaj atrapy nałożonej na bankomat, która zakrywa czytnik kart płatniczych.


Demontaż fałszywej atrapy.
Jednym ze sposobów na kradzież kodu PIN jest montaż specjalnej nakładki klawiaturowej, która zakrywa oryginalną klawiaturę. Nakładkę taką można poznać po tym, że odstaje kilka milimetrów od blatu bankomatu. Urządzenie kopiuje wszystkie operacje, jakie wykonują osoby korzystające z bankomatu.


Tak powinna wyglądać oryginalna klawiatura w bankomacie, bez nakładki.
Żeby ukraść kod PIN złodzieje mogą też stosować ukrytą kamerę, która obserwuje jakie cyfry wpisują na klawiaturze klienci banku.


Listwa jest potem montowana tak, aby ukryty w niej aparat miał dobry widok na klawiaturę bankomatu.
Zobacz film, w którym Jędrzej Grodzicki, ekspert ds. zabezpieczeń bankowych ze Związku Banków Polskich, radzi jak ustrzec się przed bankomatowymi złodziejami.


Zobacz więcej zdjęć w galerii poniżej.

Komentarze

killer mandżaro killer mandżaro
a gdzie monitoring? 2009-01-16 16.41

Zawsze mi się wydawało, że bankomaty są monitorowane. Nawet jeśli przestępcy na jakiś czas zasłonią czymś kamerę to powinno to budzić niepokój i cały bankomat powinien być sprawdzony.

Praktyczne wskazówki. Jak się widzi zdjęcia z fałszywą nakładką i prawdziwym bankomatem to zauważa się różnice. Będą mnie teraz prześladować przy wypłacie kasy z bankomatu :)))

szogun szogun
kasa 2009-01-16 16.47

dobra sprawa z tym instruktarzem jak chyba w ogłoszeniach powiedział Kwazar dobre to spoko .

Polina Polina
O my GOD!!!! 2009-01-16 16.48

chyba przestanę korzystać z bankomatów...

tygrys tygrys
Forsa moja 2009-01-16 17.01

Niech to diabli taka technika a nie można ukrucić ten proceder , po co nam kamery które nie mogą wyszukać podejrzanego typa wielki monitoring tylko tam gdzie jest niepotrzebny są instalowane kamery. Fajnie pokazane u Was na MM.

Kinga Zielińska Kinga Zielińska
Tak łatwo być ofiarą takiego przestępstwa. 2009-01-16 17.17

Nikt nie zwraca na to uwagi, a może powinniśmy:) Dobrze że banki, których klienci zostali okradzeni biorą odpowiedzialność na siebie i oddają pieniądze. W końcu to wina banku, że nie umie zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów.

szpilka2410 szpilka2410
Może jestem zacofana ale... 2009-01-16 20.12

Karty nie mam do tej pory i raczej się nie zdecyduję, szczególnie po tych kradzieżach, przestraszyłam się. Pozostanę przy wypłacie pieniędzy w kasie. Jak mógł tak szwankować monitoring bankomatów. Film instruktażowy jak korzystać z bankomatów, raczej mnie utwierdził w przekonaniu, że pozostanę w zacofaniu, bo nie wyobrażam sobie, żeby za każdym razem przy wypłacie pieniędzy miała oglądać bankomat ze wszystkich stron. Raczej banki muszą zadbać o bezpieczeństwo kont swoich klientów.

Julian Gość
~Julian
szpilka, nie jesteś zacofana. 2011-08-31 13.47

To tylko fałszywy postęp, który jest na rękę bankowcom a dla nas stanowi dziś realne zagrożenie nie wypłacenia naszych pieniędzy przez bank. W dzisiejszych niepewnych czasach finansowych bardziej bezpieczne okazuje się nie trzymanie pieniędzy w ogóle w banku. Z dnia na dzień pieniądz papierowy może stracić na wartości a wtedy pozamykają banki i bankomaty przed nosami. Nikt nie wie co przyniesie przyszłość. Lepiej mieć gotówkę pod ręką niż u "pośrednika" w banku. Zawsze szybko można wymienić na towary. Do tego coraz wymyślniejsze metody kradzieży z bankomatów i kont internetowych.

Dodaj swój komentarz: